вул. Миколи Дмитрієва, 6ж   Тел.: +380 (99) 790-12-35, +380 (68) 542-34-28, +380 (532) 64-20-20

 
Загальний аналіз сечі

ЗАГАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ СЕЧІ

Кількість. Зазвичай кількість виділеної сечі оцінюється за 24 години (добовий діурез). За нормою у людини виділяється 1200-1500 мл сечі. Збільшення діурезу (поліурія) може бути наслідком водного навантаження, а може бути симптомом цукрового і нецукрового діабету.

Зменшення кількості добової сечі відзначається у разі великих втрат рідини з потом, у разі проносу і блювоти, набряків, скупченні рідини в порожнинах (асцит, гідроторакс тощо).

Зменшення діурезу може свідчити про зменшення утворення сечі в нирках, що може виникати у разі: гострої крововтраті, нестримної блювоти, гострих гломерулонефритів, гострої та хронічної ниркової недостатності.

Зменшення діурезу може виникати внаслідок наявності перешкоди в проходженні сечі. Так, може відбуватися здавлення сечоводу пухлинами (рак матки, рак яєчників, пухлинами сечового міхура). Затримка сечі відбувається, коли сечівник здавлюється при аденомі й раку простати, простатиті, звуженні уретри, закупорці пухлиною виходу сечівника із сечового міхура, при порушенні нервової регуляції діяльності сечового міхура.

Колір. За нормою колір сечі — солом'яно-жовтий, що обумовлено присутністю в ній пігменту урохрому. Підвищення інтенсивності забарвлення сечі може бути наслідком концентрації сечі при набряках, проносах, блювоті.

Червоний колір сечі обумовлений присутністю в ній еритроцитів (клітин крові), що буває при гломерулонефриті, ниркових кольках при сечокам'яній хворобі, пухлинах нирок, пухлинах сечового міхура, травмах нирок, сечового міхура, сечовипускального каналу. Червоний колір сечі може відзначатися у разі прийому антипірину, амідопірину, сантонина. У цьому випадку колір обумовлений появою в сечі метаболітів цих ліків.

Рожевий колір сечі може бути наслідком вживання в їжу моркви, буряка, що є нормою.

Темно-жовтий із зеленуватим відтінком колір сечі, як правило, свідчить про жовтяницю, яка може бути при жовчнокам'яній хворобі, гепатиті та інших ураженнях печінки.

Зеленувато-жовтий колір сечі може свідчити про присутність у сечі гною.

Коричневий колір сечі може зустрічатися у разі отруєння фенолами, крезолом, лізолом, а також прийому лікарських засобів (ведмеже вухо, активоване вугілля).

Темний (чорний) колір сечі свідчить про присутність у сечі гемоглобіну, що зустрічається при гемолітичних анеміях, які супроводжуються розпадом еритроцитів.

Прозорість. За нормою сеча прозора. Каламутність може бути обумовлена ​​присутністю в сечі уратів і фосфатів, які є основною для побудови каменів при сечокам'яній хворобі. Каламутність може бути обумовлена ​​присутністю в сечі гною.

Питома вага. Питома вага сечі характеризує присутність в сечі солей. Дистильована вода має питому вагу 1000. Питома вага сечі за нормою коливається від 1010 до 1025. Ця величина характеризує концентраційну здатність нирок. Вона може знижуватися у разі збільшення діурезу, при голодуванні й безбілковій дієті, нирковій недостатності, нецукровому діабеті. Підвищення питомої ваги може відзначатися у разі нестачі в організмі рідини, при цукровому діабеті, на певних стадіях ниркової недостатності.

Кислотність сечі (рН). Нормальною величиною рН сечі є 5 – 7. У разі вживання переважно м'ясної їжі рН знижується (кисла реакція), у разі вживання рослинної їжі рН підвищується (лужна реакція). Кислотність сечі може збільшуватися після важкого фізичного навантаження, при голодуванні, лихоманці, цукровому діабеті, туберкульозі.

Кислотність сечі у значній мірі впливає на утворення каменів. Так, камені з сечової кислоти утворюються, якщо рН нижче 5.5, у той час як оксалатні камені, якщо рН 5.5 — 6.0, а фосфатні якщо рН 7.0—7.8.

Білок. За нормою білка в сечі міститься не більше 0.002 г/л. Вищі показники говорять про протеїнурію. За нормою білок може з'являтися в сечі у результаті м'язової напруги, прийому холодної ванни або душу, після вираженого емоційного стресу.

Існує кілька ступенів протеїнурії, кожна з яких може свідчити про певний патологічний процес. Так, слабковиражена протеїнурія може зустрічатися при гострому постстрептококовому гломерулонефриті, хронічному гломерулонефриті, ураженні канальців нирок та ін. Помірно виражена протеїнурія може бути при гострому стрептококовому гломерулонефриті, спадковому нефриті, хронічному гломерулонефриті. Виражена протеїнурія може свідчити про наявність нефротичного синдрома, амілоїдозу.

Протеїнурія, обумовлена ​​появою в сечі білка Бенс-Джонса, спостерігається при мієломній хворобі, макро-глобулінемії Вальденстрема.

Жовчні пігменти. Жовчні пігменти, зокрема білірубін, утворюється в печінці, після чого з жовчю потрапляють до кишківника, де перетворюються в уробіліноген, який надає калу коричневий колір. Ця речовина частково всмоктується назад і знову потрапляє в печінку. При ураженні печінки уробіліноген накопичується в крові і виділяється з сечею. Відбувається це при гепатитах, гемолітичних анеміях, отруєнні свинцем і деяких інших станах.

У разі непрохідності жовчних шляхів (механічна жовтяниця), що зустрічається при жовчнокам'яній хворобі, раку головки підшлункової залози, пухлинах жовчних шляхів, у сечі з'являється білірубін.

Низка речовин, які є проміжними продуктами синтезу порфіринового кільця та ​​продуктів розпаду гемоглобіну, з'являються при хворобах, що супроводжуються порушенням синтезу гема — складової частини гемоглобіну, а також при отруєнні свинцем, цирозах печінки, апластичній анемії, алкогольній інтоксикації, прийомі лікарських засобів — барбітуратів.

Глюкоза. За нормою в сечі глюкоза відсутня або присутня у мізерній кількості (0.02%), яка не визначаються звичайними методами, що використовуються під час клінічного аналізу сечі. За нормою поява глюкози в сечі (глюкозурія) може відзначатися при переїданні, стресі, вагітності.

Глюкозурія може свідчити про цукровий діабет, гострий панкреатит, підвищену функцію щитовидної залози. Може також свідчити глюкозурія про порушення функції нирок, стероїдний діабет, отруєння морфіном, стрихніном, фосфором, хлороформом.

Кетонові тіла (ацетон, бета-оксимасляна кислота, ацетооцтова кислота) утворюються в печінці. За нормою їх присутність у сечі мінімальне і звичайними методами вони не визначаються. Кетонурія, присутність кетонових тіл у сечі, найчастіше є наслідком цукрового діабету, голодування, виснаження, підвищеного виділення інсуліну, тиреотоксикозу, акромегалії, інфекції та ін.

Гемоглобін. За нормою в сечі гемоглобін відсутній. Поява його в сечі (гемоглобінурія) спостерігається при гемолітичних анеміях, переливанні несумісної крові, малярії, після переохолодження, після тривалої ходьби, при отруєнні бертолетовою сіллю, сульфаніламідами, карболовою кислотою, аніліном, йодоформом, грибами тощо.

Еритроцити. За нормою еритроцити в сечі не зустрічаються або присутні в невеликій кількості (1-3 в полі зору під час мікроскопічного дослідження). Поява еритроцитів у сечі (гематурія) зустрічається при гострих і хронічних гломерулонефритах, пієлонефритах, сечокам'яній хворобі, циститі, інфаркті нирки, а також при пухлинах нирок. Кров може з'являтися при аденомі простати, травмах нирки і сечових шляхів, при туберкульозі, амілоїдозі та ін.

Розрізняють макрогематурію і мікрогематурію. У першому стані сеча червоного кольору, що виявляється у результаті її огляду. При мікрогематурії сеча звичайного кольору, однак, під час мікроскопічного дослідження в ній знаходять еритроцити.

Лейкоцити. За нормою кількість лейкоцитів у сечі становить 0 – 3 у чоловіків і до 5 у полі зору (у результаті мікроскопічного дослідження) у жінок. Більш високі показники називають лейкоцитурією. Підвищений вміст лейкоцитів у сечі відзначається при гострих і хронічних пієлонефритах, циститі, уретриті, гломерулонефриті, туберкульозі й амілоїдозі нирок та ін. Терміном піурія позначають стани, коли в сечі виявляється більше 60 лейкоцитів у полі зору.

Епітеліальні клітини вистилають сечові шляхи. За нормою вони поступово злущуються і потрапляють у сечу. У разі застосування мікроскопічного дослідженні, за нормою епітеліальні клітини зустрічаються в одиничному випадку. Велика кількість епітеліальних клітин каже про тяжке ураження нирок.

Циліндри — це речовини, утворені шматками клітин. Під дією розчинених у сечі речовин ці залишки клітин перетворюються на зліпки у формі циліндрів. Існує кілька видів циліндрів. Гіалінові циліндри утворюються з клітин, розташованих у канальцях нирки. Підвищення рівня цих циліндрів відзначається у разі фізичного навантаження, при лихоманці, нефротичному синдромі тощо.

Зернисті циліндри утворюються в результаті руйнування клітин ниркових канальців. З'являються вони в сечі у результаті тяжких уражень нирок. Воскоподібні циліндри з'являються при хронічних ураженнях нирок, нефротичному синдромі. Еритроцитарні з'являються при поєднанні гематурії та наявності циліндрів. Пігментні утворюються з гемоглобіну. Лейкоцитарні утворюються при поєднанні лейкоцитурії та циліндрів, що зустрічаються при пієлонефриті.

КРИСТАЛІЧНІ УТВОРЕННЯ

Кристали сечової кислоти з'являються у результаті високої концентрації сечі, при лейкозі. Велика кількість уратів спостерігається при лихоманці, лейкозі та деяких інших станах. Кристали фосфату кальцію з'являються при ревматизмі, анемії. Аморфні фосфати можуть з'являтися в сечі при блювоті, промиванні шлунка. Оксалат кальцію в сечі з'являється при вживанні продуктів, багатих на щавлеву кислоту. Кристали холестерину характерні для амілоїдозу, туберкульозу нирок та ін.

БАКТЕРІЇ

Виявлення в сечі бактерій може свідчити про наявність інфекції. Так, бактерії з'являються в сечі при гострих і хронічних пієлонефритах, циститі, уретриті. Нерідко з метою з'ясування чутливості мікробів до тих чи інших антибіотиків, а також з метою уточнення їх виду проводиться посів сечі на спеціальні середовища.

 

Переглянути: Ціни на лабораторні аналізи