вул. Миколи Дмитрієва, 6ж   Тел.: +380 (99) 790-12-35, +380 (68) 542-34-28, +380 (532) 64-20-20

 
Показники водно-сольового обміну (аналіз крові)

ЩО ТАКЕ TORCH-ІНФЕКЦІЇ?

Аналіз на TORCH-інфекції передбачає виявлення в крові антитіл до певної групи інфекцій, які можуть бути небезпечні для плоду під час вагітності.
TORCH - це абревіатура з перших букв групи інфекцій:

  • T - Тoxoplasmosis (токсоплазмоз)
  • O - Оthers (інші інфекції: сифіліс, гепатит В, вітряна віспа, вірус Епштейна-Барр, парвовірус і деякі інші)
  • R - Rubella (краснуха)
  • С - Сytomegalovirus (цитомегаловірус - ЦМВ)
  • H - Нerpes simplex virus (вірус простого герпесу - ВПГ)

Як правило, група TORCH-інфекцій включає тільки чотири найбільш небезпечних для плоду інфекції: токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус і герпес. Решта інфекції перевіряються згідно з показаннями.
Цими інфекціями заражається велика кількість людей, незалежно від статі й віку, проте сам термін "TORCH" використовується стосовно вагітних жінок або тих, які планують вагітність, а також плоду та немовляти.
У більшості випадків перше інфікування відбувається ще в дитинстві, після якого в організмі виробляється імунітет до перенесеної інфекції.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ TORCH-ІНФЕКЦІЇ?

Для вагітних небезпечне тільки первинне інфікування безпосередньо перед зачаттям або під час вагітності.
TORCH-інфекції можуть викликати незначні хворобливі симптоми (як, наприклад, при ГРЗ) або проходити взагалі безсимптомно, в той час як зараження плода під час вагітності може призвести до тяжких наслідків, особливо, якщо інфікування відбулося в першому триместрі, коли активно формуються органи плоду.

НАВІЩО РОБИТИ АНАЛІЗ НА TORCH-ІНФЕКЦІЇ?

Обстеження на TORCH-інфекції допомагає виявити жінок з групи ризику, у яких немає антитіл до цих інфекцій. Якщо антитіла виявлені, то вагітна може не хвилюватися, що захворіє, оскільки імунітет вже виробився і дитині нічого не загрожує.
Якщо ж немає антитіл до певної інфекції, то лікар повинен розповісти про комплекс профілактичних заходів (наприклад, за відсутності антитіл до краснухи можна зробити щеплення), які допоможуть знизити ризик інфікування.
Крім цього, необхідно періодично повторювати аналіз на ті інфекції, до яких не виявлені антитіла, щоб не пропустити первинне зараження під час вагітності.

ЯК ПРОВОДИТЬСЯ ДІАГНОСТИКА TORCH-ІНФЕКЦІЙ?

Діагностику TORCH-інфекцій рекомендується проводити ще на стадії планування вагітності, що дозволяє за відсутності антитіл до якої-небудь інфекції заздалегідь вжити необхідних застережних заходів.
Діагностика TORCH-інфекції полягає у визначенні антитіл до групи інфекцій. Антитіла (імуноглобуліни) - це група специфічних білків, які використовуються імунною системою для ідентифікації та нейтралізації чужорідних об'єктів, наприклад, вірусів і бактерій. Міжнародне позначення імуноглобулінів (антитіл) - Ig. Розрізняють п'ять класів імуноглобулінів, які позначаються великою латинською буквою після Ig - IgG, IgM, IgA, IgD, IgE.
Для діагностики TORCH-інфекції використовуються антитіла IgG і IgM. Вони з'являються на різних стадіях після інфікування і зберігаються у крові різний час, що дозволяє лікарю визначити час зараження, прогнозувати ризики і в разі потреби призначити лікування.

ЩО ТАКЕ ІМУНОГЛОБУЛІНИ КЛАСУ G (IGG) І M (IGM)?

Імуноглобуліни G (IgG) складають близько 75% від сироваткових імуноглобулінів і є основними антитілами людини, які забезпечують захист організму у разі вторинного контакту з інфекцією. Вони здатні проходити через плаценту і відіграють важливу роль у захисті плоду від інфекцій.
Антитіла IgG починають синтезуватися під час першого контакту з інфекцією (але пізніше, ніж антитіла IgM), їх кількість поступово збільшується і зберігається в крові. Рівень IgG може багаторазово змінюватися протягом життя. У разі повторної дії інфекції антитіла IgG починають швидко вироблятися, що перешкоджає новому зараженню.
Підвищена кількість IgG говорить про наявність імунітету до того чи іншого захворювання.
Виявлення в організмі захисних антитіл IgG до будь-якої з TORCH-інфекцій не є показанням до лікування цієї інфекції.
Імуноглобуліни М (IgM) - це перші антитіла, які виробляються після первинного знайомства організму з інфекцією. Вони починають з'являтися на кілька днів раніше, ніж антитіла класу IgG. Кількість IgМ підвищується протягом перших тижнів після занедужання і потім поступово знижується до повного зникнення. Антитілам IgМ приходять на зміну IgG, які забезпечують тривалий захист від інфекцій.
Наявність в організмі антитіл IgМ свідчить про те, що захворювання в гострій формі з самого початку.
У деяких випадках антитіла IgМ можуть зберігатися в організмі після первинного зараження досить тривалий час. У цьому випадку для визначення давності зараження використовується тест на авідність IgG.

ЯК ЗРОЗУМІТИ РЕЗУЛЬТАТ АНАЛІЗУ НА TORCH-ІНФЕКЦІЇ?

Для інтерпретації результату аналізу необхідно оцінити наявність антитіл IgG і IgM для кожного показника TORCH-інфекції.
Лабораторії можуть визначати наявність антитіл як якісно (в результаті буде вказано, виявлені антитіла чи ні), так і кількісно (результат покаже кількість антитіл - титри). Кількісний аналіз є кращим, оскільки надає лікарю більше інформації. Під час інтерпретації результатів необхідно спиратися на норми тієї лабораторії, де був зроблений аналіз.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВСЕ Ж ВІДБУЛОСЯ ЗАРАЖЕННЯ БУДЬ-ЯКОЮ З TORCH-ІНФЕКЦІЙ?

Переривати вагітність тільки на підставі інфікування вагітної в корені не правильно, адже, по-перше, інфікування матері далеко не завжди супроводжується інфікуванням плоду, а по-друге, інфікування плоду далеко не завжди призводить до захворювання плоду.
У разі виявлення зараження під час вагітності, щоб упевнитися у відсутності/наявності інфекції у плода, необхідно провести інвазивну пренатальну діагностику, на підставі чого можна вирішувати, якою буде подальша тактика ведення вагітності. 

Переглянути: Ціни на лабораторні аналізи